Gori ulje, struja ili nameštaj? Ovo su ispravni načini za gašenje požara kod kuće

Kada u domu izbije požar, svaka sekunda je važna. Panika je prirodna reakcija, ali znanje o tome kako pravilno reagovati može napraviti razliku između manje nezgode i katastrofe. Najvažnije pravilo je uvek isto: vaša bezbednost i bezbednost vaše porodice su na prvom mestu, daleko ispred bilo kakve materijalne imovine.

Ovaj vodič je osmišljen da vam pruži jasna, praktična i proverena uputstva za gašenje najčešćih vrsta kućnih požara. Zapamtite, gasite vatru samo ako je u samom začetku, ako je manja od kante za smeće i ako imate jasan put za bekstvo. Ako sumnjate i na trenutak, odmah se evakuišite i pozovite vatrogasce na broj 1.

Zlatna pravila gašenja pre nego što počnete

Pre nego što pokušate da ugasite vatru, munjevito prođite kroz sledeće korake:

  1. UPOZORITE SVE UKUĆANE. Glasno vičite “POŽAR!” kako bi svi bili svesni opasnosti.

  2. PROCENITE SITUACIJU. Da li je vatra zaista mala i lokalizovana?

  3. OBEZBEDITE PUT ZA BEKSTVO. Uvek se postavite tako da vam je izlaz iza leđa. Nikada ne dozvolite da vatra bude između vas i izlaza.

  4. POZOVITE POMOĆ. Čak i ako mislite da možete sami, neka neko od ukućana odmah pozove 193. Bolje je da dođu bez potrebe, nego da ne stignu na vreme.

Požar u kuhinji: Kako ugasiti zapaljeno ulje ili mast

Ovo je jedan od najopasnijih i najčešćih kućnih požara, jer instinktivna reakcija – korišćenje vode – dovodi do katastrofalnih posledica.

  • ŠTA ODMAH URADITI:

    1. Isključite izvor toplote. Odmah isključite ringlu. Ako je plinski šporet, ugasite dovod plina ako je to bezbedno uraditi.

    2. Ugušite vatru. Najefikasniji način je da vatri oduzmete kiseonik. Prekrijte zapaljenu šerpu ili tiganj metalnim poklopcem ili ravnim plehom za pečenje. Gurnite poklopac preko posude sa strane, ne spuštajte ga direktno odozgo da ne biste opekli ruke. Ostavite poklopljeno dok se potpuno ne ohladi.

    3. Koristite sodu bikarbonu ili so. Ako je vatra veoma mala, možete je posuti velikom količinom sode bikarbone ili soli. One deluju tako što guše plamen.

    4. Koristite protivpožarno ćebe. Ako ga imate, ovo je idealan alat za prekrivanje i gušenje vatre na šporetu.

  • ŠTA NIKAKO NE SMETE RADITI:

    • NIKADA, ALI NIKADA NE SIPAJTE VODU NA ZAPALJENO ULJE! Voda je teža od ulja, pa će odmah potonuti na dno, gde će zbog ekstremne toplote trenutno ispariti. Ta parna eksplozija će raspršiti goruće ulje po celoj kuhinji, pretvarajući mali plamen u ogromnu vatrenu loptu.

    • Ne koristite brašno, šećer ili prašak za pecivo. Iako deluju kao prah, ove čestice su zapaljive i mogu izazvati prašinsku eksploziju.

    • Ne pokušavajte da iznesete zapaljenu posudu napolje. Postoji ogroman rizik da ćete se opeći i prosuti goruće ulje, šireći tako vatru.

Požar na električnim uređajima i instalacijama

Požar izazvan kvarom na uređaju, utičnici ili produžnom kablu zahteva poseban oprez zbog rizika od strujnog udara.

  • ŠTA ODMAH URADITI:

    1. ODMAH ISKLJUČITE GLAVNI OSIGURAČ! Ovo je apsolutno najvažniji korak. Prekidom dovoda električne energije eliminišete rizik od strujnog udara i često zaustavljate dalji razvoj požara.

    2. Koristite aparat za gašenje sa prahom (S-aparat). Ako niste 100% sigurni da li ste isključili struju, ili ako se vatra nastavi nakon isključenja, koristite isključivo aparat sa prahom (oznaka ABC). Prah nije provodnik i bezbedan je za gašenje elektronike.

    3. Nakon što je struja isključena, ako je požar veoma mali, možete ga gasiti i vodom ili protivpožarnim ćebetom, ali je S-aparat uvek sigurnija opcija.

  • ŠTA NIKAKO NE SMETE RADITI:

    • NE GASITE VODOM UREĐAJ KOJI JE POD NAPONOM. Voda je odličan provodnik struje. Gašenjem vodom rizikujete smrtonosni strujni udar.

Požar na čvrstim materijalima (nameštaj, papir, zavese)

Ovo je klasičan tip požara (Klasa A) gde gore materijali poput drveta, tkanine, papira ili plastike.

  • ŠTA ODMAH URADITI:

    1. Koristite vodu. Za ovu vrstu požara, voda je veoma efikasna. Ako imate pristup crevu ili velikim posudama sa vodom, ciljajte u podnožje vatre, ne u vrh plamena. Gašenjem goriva (onoga što gori) oduzimate vatri hranu.

    2. Koristite aparat za gašenje sa prahom (S-aparat). ABC aparat je takođe izuzetno efikasan za ovu vrstu požara.

    3. Gušenje. Ako je predmet mali (npr. zapaljeni jastuk ili kanta za papir), možete ga prekriti debelim vunenim ili pamučnim ćebetom (izbegavajte sintetiku koja se topi) kako biste ugušili plamen.

  • ŠTA NIKAKO NE SMETE RADITI:

    • Ne potcenjujte brzinu širenja vatre. Zavese ili police sa knjigama mogu izgoreti za manje od jednog minuta. Ako vatra počne da se penje uz zid, vreme je da se evakuišete.

Kada odustati i pozvati profesionalce

Zapamtite, vi niste vatrogasac. Vaš cilj je da sprečite malu nezgodu da postane velika. Odmah odustanite od gašenja i bežite ako:

  • Požar počne da se širi velikom brzinom.

  • Prostorija počne da se puni gustim, crnim dimom koji otežava disanje.

  • Ne možete da priđete vatri jer je previše vruće.

  • Vaš put za bekstvo postane ugrožen.

Biti spreman znači biti siguran. Poznavanje ovih pravila daje vam moć da donesete ispravnu odluku u kritičnom trenutku. Budite pribrani, budite brzi, ali pre svega – budite bezbedni