Šta je ergometrija?
Ergometrija je medicinska pretraga ljudskog organizma pri čemu se indirektno dobija slika stanja srca i krvožilnog sistema. Kada kažemo indirektno mislimo na ne invazivne metode. Ergometrija se izvodi ergometrom (uređajem koji mjeri izvršeni rad mišića ili grupe mišića). U principu ergometar je traka za trčanje sa pripadajućim kompjuterom i senzorima (EKG).
Mjerenje se vrši tako da u prisutnosti kardiologa se skidate do pasa, gdje vam na prsa kače elektrode – senzore ( senzori elektrokardiograma). Na lijevu ruku vam se stavlja mjerač pritiska. Nakon svega ovoga se penjete na traku za trčanje i po komandi doktora trčite ili hodate.
Iz ovog opisa se da zaključiti da je ergometrija bezbolna.
Postignuti rezultati se upoređuju sa rezultatima zdravih osoba vašeg pola i godina iz čega kardiolog donosi određene zaključke o stanju vašeg koronarnog sistema.
Ergometrija se obično zakazuje zbog jednog od sledećih razloga:
- želite da znate u kakvoj kondiciji je vaše tijelo
- mjerenje oporavka srca nakon srčanog udara
- procjena uznapredovalosti ranije poznate koronarne bolesti
- provjera aritmija srca
- sumnje na koronarnu ili srčanu bolest
Da bi ste pristupili ergometriji morate zadovljavati sledeće uslove:
- da se možete kretati po pokretnoj traci
- da imate regulisan krvni pritisak
- da ne postoje kontraindikacije na ergometriju (previsok ili prenizak krvni pritisak, malaksalost, vrtoglavica, …)
Sama ergometrija traje oko 45 min. Može trajati i kraće ako ljekar zaključi da je treba prekinuti. Ljekar ponekad može tražiti iznova da ponovite test i snimanje EKG-a što ne treba da vas zabrine.
Tokom same ergometrije, moguće je da iskusite bolove u prsima zbog smanjenog dovoda kisika srčanom mišiću. Razlog tome može biti suženje srčanih arterija ili njihovo naglo stezanje. Nedovoljan kapacitet pluća, a isto tako moguć je razvoj srčanih aritmija. Ovo ne treba da vas zabrinjava ali je svakako neophodno da takve simptome prijavite vašem doktoru. Tokom same ergometrije može doći i do pretjeranog porasta pritiska i pulsa, u tim slučajevima doktor obično prekida test.
Treba znati da ergometrija može predstavljati opasnost u određenim slučajevima obično kod starijih osoba. Iako se ergometrijom opterećuje srce, u strogo kontrolisanim uslovima i pod nadzorom stručnog osoblja komplikacije iako vrlo vrlo rijetke su moguće
Komplikacije mogu biti razne srčane aritmije, nagli pad pritiska sa gubitkom svijesti i razvoj srčanog udara (infarkt miokarda). Te komplikacije zahtijevaju bolničko liječenje.
Kako se pripremiti za ergometriju
- ako je propisana neka terapija na dan testiranja je popiti
- pripremiti medicinsku dokumentaciju
- pripremiti trenerku i patike
- na sat do dva prije pretrage pojesti nešto lagano
- taj dan do testiranja ne pušiti
- taj dan do testiranja nikako ne unositi alkohol
- ako koristite određene lijekove obavijestiti doktora koji lijekovi su u pitanju radi mogućeg uticaja na samo testiranje i vaš organizam pod naporom
Slični tekstovi:
O autoru ovog teksta
Milena Novaković
Milena je student farmaceutskog fakulteta u Beogradu. Ima 27 godina. Na Sveznanu pokriva teme od medicine do botanike... Često piše i o dodacima ishrani.