Prosječna plata u Bosni i Hercegovini
|Sve informacije u ovom tekstu odnose se na tekuću, 2025. godinu, a prenosi ih Federalni zavod za statistiku Bosne i Hercegovine.
Ovaj članak sadrži sledeće sekcije:
- Prosječna plata u Bosni i Hercegovini
- Uopšteno o Bosni i Hercegovini
- Ekonomija
- Demografija
- Tražite posao u Bosni i Hercegovini?
Prosječna plata u Bosni i Hercegovini
Službena valuta u Bosni i Hercegovini je konvertibilna marka (KM). Izračunato po današnjem kursu, vrijednost jednog evra jednaka je 1,95583 KM.
Prema ekonomskim projekcijama, očekuje se da će prosječna mjesečna neto plata po zaposleniku u Bosni i Hercegovini u 2025. godini iznositi oko 1.600 KM (približno 818 evra). Najveće prosječne plate imaće osobe na pozicijama kao što su izvršni direktori (oko 2.800 evra), IT menadžeri (oko 2.500 evra), direktori prodaje (oko 2.100 evra) i finansijski menadžeri (oko 1.800 evra).
Prosječna neto plata u sektoru informacija i komunikacija iznosiće oko 1.200 evra, u finansijskoj djelatnosti i osiguranju oko 1.150 evra, dok će u proizvodnji i snabdijevanju električnom energijom i gasom njen iznos biti oko 1.100 evra.
Pozicije radnika sa najnižim prosječnim platama ostaće u sektorima ugostiteljstva, građevinarstva i tekstilne industrije, gdje će se plate za pozicije kao što su konobar, pomoćni građevinski radnik i šivač kretati u rasponu od 1.000 do 1.200 KM (oko 510 do 615 evra).
Uopšteno o Bosni i Hercegovini
Bosna i Hercegovina je država koja je smještena u jugoistočnoj Evropi na Balkanskom poluostrvu. Glavni grad je Sarajevo koji je ujedno i najveći grad ove države. Sastoji se iz dva entiteta Republike Srpske i Federacije BiH te distrikta Brčko. Ova zemlja se prostire na 51.197 kvadratni kilometar a ima raznoliku, uglavnom mediterantsku i kontinentalnu klimu. Bosna i Hercegovina je članica Sredozemne unije i Vijeća Evrope. Takođe je i kandidat za članstvo u Organizaciji Sjevernoatlantskog pakta (NATO) kao i kandidat za članstvo u Evropskoj uniji. Populacija ove zemlje broji 3.185.643 stanovnika od kojih je 48% Bošnjaka, 37,1% Srba, 14,3% Hrvata i 0,6% ostalih naroda. Dominantna religijska opredjeljenost je Islam, a slijede je Pravoslavlje i Rimokatolicizam.
Ekonomija
U Bosni i Hercegovini najviše zaposlenih radi u tercijarnom sektoru (saobraćaj, trgovina, turizam, ugostiteljstvo, zanatstvo, bankarstvo i komunalna privreda), zatim u industriji i poljoprivredi. Prema projekcijama za 2025. godinu, oko 6% godišnjeg BDP-a odnosi se na poljoprivredu, 23% na industriju, a preostalih 71% na uslužne djelatnosti. Glavni trgovinski partneri Bosne i Hercegovine su Njemačka, Italija, Hrvatska, Srbija i Slovenija. Glavni poljoprivredni proizvodi ove države su voće, povrće, žito i kukuruz. BiH ima razvijenu drvnu i metalsku industriju. Posavina i Semberija su pogodne za uzgoj žitarica, dok je hercegovački dio pogodan za uzgajanje vinove loze. U Bosni i Hercegovini je razvijen planinski, vjerski, ljetni, seoski i zdravstveni turizam. Neke od većih poznatih planina su Jahorina, Bjelašnica i Vlašić, termalni izvori su smješteni u Tešnju, Laktašima, Višegradu i drugim naseljima, a u Hercegovini se nalazi Neum koji ima izlaz na Jadransko more.
Demografija
Prema procjenama za 2025. godinu, Bosna i Hercegovina ima nešto manje od 3,2 miliona stanovnika. Glavni grad Sarajevo ima oko 275.000 stanovnika u užem gradskom jezgru, dok na širem području Kantona Sarajevo živi oko 419.000 ljudi.Prema posljednjem službenom popisu stanovništva iz 2013. godine, koji je i dalje jedini relevantan izvor za ove podatke, etničku strukturu čine Bošnjaci (50,1%), Srbi (30,8%) i Hrvati (15,4%). Oko 3,7% stanovnika se izjasnilo kao Ostali ili se nije izjasnilo.U pogledu vjerske pripadnosti, prema istom popisu, 50,7% stanovništva se izjašnjava kao pripadnici islamske vjere, 30,7% pravoslavne i 15,2% katoličke. Ostale religije, ateisti i agnostici čine preostali dio populacije. Bosanski, hrvatski i srpski jezik su službeni jezici u Bosni i Hercegovini.
Tražite posao u Bosni i Hercegovini?
Ukoliko tražite svoj prvi posao ili novo radno mjesto pogledajte u nastavku nekoliko sajtova koji nude oglase za nova radna mjesta ili postavljanje vlastitog oglasa za zapošljavanje.
1. http://www.posao.ba
2. http://bih.boljiposao.com/
3. http://www.jabihposao.com
4. http://www.job.ba/
5. http://www.vasposao.com/category/posao-bosna-i-hercegovina/